Historia Szkoły Podstawowej nr 2
im. św. Jadwigi Królowej Polski w Izdebkach.

Historia Szkoły Podstawowej Nr 2 w Izdebkach sięga roku 1907. Ze względu na ciasnotę w szkółce koło kościoła Rada Szkolna Krajowa poleciła w 1907 roku wynająć salę w górnej części wsi na pomieszczenie jednej klasy. W 1908 roku gmina własnym kosztem zbudowała szkółkę (drewniany budynek). Budynek składał się z jednej sali lekcyjnej i 2 mieszkań dla nauczycieli. Wzniesiony został na parceli o powierzchni 9,89 ara. Była to szkoła filialna w Górnych Izdebkach . Do nowej szkoły uczęszczało 53 dzieci. Pierwszą nauczycielką tej szkoły była Michalina Zarytkiewicz. Po roku 1935 szkoła ta stała się szkołą czteroklasową.

Po II wojnie światowej do istniejącej szkoły dobudowano dwa pomieszczenia. W 1955 roku rozpoczęto budowę drugiego budynku szkoły. Powstał on  w ramach czynów społecznych, dzięki staraniom kierownika pana  Józefa Bachurskiego. Budowę zakończono w 1958 roku. Parter budynku był murowany, piętro drewniane. W ten sposób powstała szkoła siedmioklasowa.

Szkoła mieściła się w dwóch budynkach aż do roku 1996, kiedy to jesienią rozpoczęła się budowa nowego obiektu szkolnego. Dyrektorem szkoły był wtedy pan Waldemar Błachut, który przyczynił się znaczenie do powstania nowej szkoły. Budynek starej szkoły został w 1996 roku rozebrany, a na jego miejscu w przeciągu 2 lat zbudowano nową szkołę.

4 czerwca 1998 roku szkoła otrzymała imię Świętej Jadwigi Królowej Polski. Główne uroczystości oddania obiektu nowej szkoły odbyły się 4 września 1998 roku. Podczas tych uroczystości poświęcono sztandar, obraz olejny św. Jadwigi oraz odsłonięto tablicę nadającą szkole imię. Obraz patronki wykonała ludowa artystka z Izdebek pani Zofia Potoczna.

Od 1 września 1999 roku, na mocy Uchwały Rady Gminy w Nozdrzcu szkoła została przekształcona w sześcioletnią szkołę podstawową z oddziałem przedszkolnym, z obwodem według numerów domów od 1 do 353.

W roku 1999 w drodze ogłoszonego konkursu dyrektorem szkoły został Stanisław Żelaznowski. Rozpoczął on starania o budowę sali gimnastycznej z zapleczem przy nowym budynku szkolnym. W związku z tym rozebrany został drugi stary budynek szkolny  i przygotowane zostały plany budowy hali sportowej. Budowę sali gimnastycznej poprzedził czyn społeczny. Nowy obiekt połączony z budynkiem szkolnym został poświęcony i uroczyście oddany do użytku w dniu 19 stycznia 2011 r.

W roku szkolnym 2002/2003 szkoła brała udział w akcji „Szkoła
z klasą”, organizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Efektem tego było otrzymanie 10 października 2003 certyfikatu „Szkoły z klasą”.

W związku z obraniem św. Jadwigi na patronkę szkoły został wprowadzony do kalendarza imprez stały punkt – „Święto Patronalne Szkoły”, które jest obchodzone dnia 8 czerwca.  Z okazji piętnastolecia nadania imienia szkole poświęcona została figura św. Jadwigi Królowej Polski, wykonana przez izdebskiego rzeźbiarza pana Marka Dudę.

Przez kilka lat budynek szkolny dzięki swojemu położeniu stanowił atrakcyjne miejsce wypoczynku dla grup oazowych w okresie wakacyjnym.

Jedną z ciekawszych tradycji w szkole jest sadzenie drzewka przez uczniów kończących szkołę. W szkole działa Spółdzielnia Uczniowska ,,Grosik”, Uczniowski Klub Sportowy „Dębowiec”, SK PCK, zespół taneczny ,,Izdebczanka” i kółko teatralne. Członkowie UKS „Dębowiec” zajmują od kilku lat czołowe miejsca we współzawodnictwie sportowym na szczeblu gminny i powiatu odnosząc sukcesy nawet na szczeblu wojewódzkim.

W szkole realizowane są liczne projekty rozwojowe i edukacyjne w większości oparte o fundusze z Unii Europejskiej np. wyposażenie w sprzęt informatyczny. Na placach przyszkolnych powstały boiska sportowe, a aktualnie budowany jest plac zabaw dla dzieci.

Uczniowie kończą naukę z wysokimi wynikami sprawdzianu po klasie szóstej. Szkoła jest ważnym ośrodkiem kultury w tej części Izdebek.

• Szkoła Podstawowa nr 2 w Izdebkach
    36-203 IZDEBKI 282